Tymczasowe aparaty słuchowe dla dzieci z Ukrainy

Przez 15 lat swojej działalności realizujemy projekty, które pozwalają uszczęśliwić potrzebujących najmłodszych. By zrealizować kolejny z nich, jakim jest założenie aparatów słuchowych dzieciom z ukraińskiego domu dziecka, potrzebujemy Waszej pomocy – apeluje portal DomyDziecka.org

W marcu przyjęliśmy pod swoje skrzydła ukraińskie dzieci z domów dziecka, wszystkie dzieci są osobami z niepełnosprawnościami i chorobami. Dziesiątka posiada wadę słuchu różnego stopnia. To właśnie o nich chcemy Wam dziś opowiedzieć!

Już w pierwszych dniach od ich przybycia, postanowiliśmy, że pobyt dzieci w Polsce będzie dla nich nie tylko schronieniem, ale także szansą na poprawę zdrowia. Jednym z naszych celów było założenie aparatów słuchowych. Dziś jesteśmy w połowie drogi do celu!

25 maja 2022r. dzieci przeszły badania słuchu, które dokładnie określiły stopień ich niedosłuchu. Pani Iwona i Pan Wojciech z Fonmed odwiedzili dzieci w ośrodku. Okazało się, że jeden z chłopców, u którego wychowawczynie tylko podejrzewały problemy, musi nosić aparat na dwoje uszu. Ostatecznie do leczenia audioprotetycznego zakwalifikowanych zostało siedmiu chłopców – najstarsi to 22-letni chłopcy, najmłodszy obchodził niedawno 12 urodziny – oraz jedna dziewczynka – 14-letnia Veronika.

Na podstawie badań dobrano dzieciom aparaty słuchowe. Trójka potrzebuje aparaty na dwoje uszu, dla piątki wystarczy aparat na jedno ucho. Według przedstawionego kosztorysu, po odliczeniu spodziewanej refundacji, koszt zakupu aparatów wynosi 29 tysięcy złotych. To bardzo duża kwota, ale my nie zamierzamy rezygnować z leczenia dzieci, dlatego prosimy o wsparcie. Bierzemy udział w zbiórce „Dzieci Ukrainy” na zrzutka.pl, nasza skarbonka zostanie przeznaczona m.in. na zakup aparatów.

Potrzebujemy Waszej pomocy!
https://zrzutka.pl/dzieciukrainy/s/dzieciukrainydomydzieckaorg

W piątek 24 czerwca 2022r. , gdy wielu świętowało zakończenie roku szkolnego, my też mieliśmy powód do radości. Dzieciom założono pierwsze aparaty słuchowe! Na razie to aparaty tymczasowe, by dzieci mogły się przyzwyczaić do zupełnie nowych dźwięków i sprawdzić, a technicy sprawdzić, czy dobrany sprzęt jest odpowiedni. Wraz z założeniem tymczasowych aparatów rozpoczęło się odliczanie do momentu założenia stałych aparatów słuchowych oraz uregulowania płatności. Na zebranie blisko 30 tysięcy mamy tylko 3 tygodnie.

Wśród podopiecznych, którym pomogliśmy usłyszeć świat, jest dwójka dzieci, które założyły aparat słuchowy po raz pierwszy w życiu. Pani Ludmyła, wychowawczyni dzieci mówiąca w języku migowym, przyznała, że nie jest łatwo wytłumaczyć ludziom, którzy dopiero co założyli aparaty, co to jest szum, jak odróżnić śmiech od stukania czy jak prawidłowo odbierać różne dźwięki.

Ale widząc, że dziecko nawet w takim późnym wieku zaczęło słyszeć, jego i nasze szczęście jest jeszcze większe. Będzie trudno, niektóre dzieciaki mają po aparacie na każde uszko. Pani Olesia, druga wychowawczyni, będzie uczestniczyła w specjalnych kursach, przygotowujących ją do prowadzenia z dziećmi codziennego treningu słuchu, by zaadaptować je w tym pełnym dźwięków świecie.

Zachęcamy do przeczytania aktualności grupy z Ukrainy:
https://www.domydziecka.org/news2/piekny_dzien_-_bilety_do_swiata_dzwiekow

.. i wsparcia nas w tej szczytnej misji w zakupie stałych aparatów słuchowych dla dzieci z Ukrainy.
https://zrzutka.pl/dzieciukrainy/s/dzieciukrainydomydzieckaorg

27 1750 0012 0000 0000 3893 0761
Fundacja „Polski Instytut Filantropii”
00-366 Warszawa, ul. Foksal 3/5
KOD BIC/SWIFT: PPABPLPKXXX

Więcej na: https://www.domydziecka.org

 

Bądź Filantropem!