Pomaganie – sposób na depresję

Z badań przeprowadzonych przez prof. Mariolę Łagunę z KUL wynika, że zachowania prospołeczne mają wpływ na wzrost satysfakcji z życia.

Działania na rzecz innych mogą mieć różne oblicza. Może to być pomoc dzieciakom w odrabianiu lekcji, zrobienie zakupów sąsiadce, odwiedziny u samotnej osoby z rodziny, nieprzechodzenie obojętnie nad osobą potrzebującą pomocy, którą spotkało się na ulicy… Sposobów jest wiele!

Prof. Mariola Łaguna postanowiła zbadać, jakie czynniki psychologiczne mają wpływ na zachowania prospołeczne wśród ludzi.

W jednym z eksperymentów badani studenci mieli przez tydzień codziennie zapisywać, czy tego dnia komuś pomogli, a w drugim – zastanowić się jak komuś pomóc kolejnego dnia. Oprócz wzrostu zachowań altruistycznych, zaobserwowano inne ciekawe zjawiska. Po pierwsze, osoby pozytywnie nastawione do życia częściej pomagały innym, niż osoby przeżywające smutek, lęk, złość. Jednakże nawet osoby przygnębione i mniej entuzjastyczne zauważyły u siebie wzrost satysfakcji z życia w miarę wykonywania kolejnych zadań przewidzianych w eksperymencie.

Zdaniem prof. Łaguny działania prospołeczne mogą być elementem psychoterapii osób walczących z depresją, obniżonym nastrojem i niską samooceną.

Więcej informacji na temat badania znajduje się tutaj.

Bądź Filantropem!